آرایش – تزئین هواداران استودیو هواداران

آرایش – تزئین: هواداران استودیو هواداران اجاره داعش گروه تروریستی وبسایت خرید و فروش

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ایجاد بازار بورس ارز تصمیم غلطی است ، پیشنهادات فوری جهت نظام ارزی

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تصور ایجاد بازار بورس ارزی یا بورس اظهارنامه صادراتی تصمیم غلطی هست، گفت:باید اجازه فعالیت آزاد به صرافی‌ها مشروط به ثبت همه مع

ایجاد بازار بورس ارز تصمیم غلطی است ، پیشنهادات فوری جهت نظام ارزی

پیشنهادات فوری جهت نظام ارزی/ایجاد بازار بورس ارز تصمیم غلطی است

عبارات مهم : بازار

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تصور ایجاد بازار بورس ارزی یا بورس اظهارنامه صادراتی تصمیم غلطی هست، گفت:باید اجازه فعالیت آزاد به صرافی ها مشروط به ثبت همه معاملات در سامانه سنا داده شود.

مجید شاکری در گفت و گو با مهر اظهار داشت: در حالی که هفتاد روز از رونمایی طرح دولت با عنوان «پاسخگویی به تمام نیازهای ارزی» گذشته هست، دولت از ویرایش دوم طرح خود رونمایی کرده است.

ایجاد بازار بورس ارز تصمیم غلطی است ، پیشنهادات فوری جهت نظام ارزی

این کارشناس اقتصادی افزود: واضح بود که ایده پاسخگویی به همه نیازها با قیمت ۴۲۰۰ تومان ایده ای نیست که با موفقیت توام باشد ولی مقام سیاستگذار تامل بسیاری کرد و به نوعی حاضر شد که اثرات منفی این اقدام همچون عدم کارکرد صحیح سامانه نیما، کم کردن عرضه ارز از طرف صادرکنندگان غیرنفتی و جهش در ثبت سفارش را بپذیرد.

وی ادامه داد: در مسیر تازه پذیرفته شده است است که جهت ٢٠ درصد از افرادی که طبق مصوبه ٢١ فروردین ماه امسال اجازه داشتند ارز خود را به غیر از بانک مرکزی بفروشند، ضمن فروش ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومان، اظهارنامه صادراتی خود را با نرخی مکمل به فروش برسانند که مجموعه این قیمت ها به نرخی نزدیک به قیمت بازار برسد، قیدی که در این رابطه وجود داشت نیز لزوم وجود تفاوت اندک بین این قیمت تجمیعی تازه و عدد ۴۲۰۰ است.

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تصور ایجاد بازار بورس ارزی یا بورس اظهارنامه صادراتی تصمیم غلطی هست، گفت:باید اجازه فعالیت آزاد به صرافی‌ها مشروط به ثبت همه مع

شاکری با اشاره به اشتباهات ویرایش جدید، گفت: دراین طرح زمانی که در مورد ۲۰ درصد پایینی صحبت می کنیم خود به خود کسانی که مشمول این ۲۰ درصد نیستند نیز به دنبال روش هایی جهت دور زدن و استفاده از این مزایا خواهند بود و به نوعی قرار نگرفتن صادر کنندگان مهم مجددا اختلاف پتانسل جدی و زمینه ساز انواع رانت ها و یا عدم عرضه ها می شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه از طرفی بازهم یک قیمت رسمی نزدیک به بازار متولد نمی شود، افزود: قیمت «سنا ریت» که هرچند در بعضی موارد از بازار جامانده ولی یکی از سرمایه های ارزشمند اقتصاد کشور عزیزمان ایران است نیز با روی کار آمدن قیمت ۴۲۰۰ تومان از اعتبار ساقط شد.

وی ادامه داد: اهمیت این قیمت در این بود که به عنوان نمونه می توانستیم از این قیمت جهت صندوق های سرمایه گذاری طلا و سپرده های ارزی استفاده کنیم. ولی در بسته تازه فقط قیمت اظهارنامه صادراتی لحاظ شده است است که قیمت ارز رسمی بازار نیست و حداکثر عدد تجمیعی ( جمع ۴۲۰۰ و قیمت کشف شده است جهت اظهار نامه) سایه ای از قیمت رسمی را خواهد ساخت.

ایجاد بازار بورس ارز تصمیم غلطی است ، پیشنهادات فوری جهت نظام ارزی

شاکری اظهار داشت: همچنین تصور ایجاد بازار بورس (با عنوان بورس ارزی یا بورس اظهارنامه صادراتی) تصمیم غلطی هست. چراکه در شرایط کنونی تنها متغیرخرید وفروش ارز قیمت آن نیست بلکه به علت اهمیت حفظ حساب های صادرکنندگان غیرنفتی در سراسر دنیا از حملات تحریمی صادر کننده ملاحظات غیر قیمتی بسیاری را جهت حساب مقصد انتقال، در فرایند فروش ارز در نظر می گیرد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: به بیان دیگر در وضع فعلی هر رشته معامله بر این اساس که چه ارزی به وسیله چه کسی به چه کسی در کجا فروخته شود یک کالای مستقل و غیر همگن است و اساسا بورس پذیر نیست.

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تصور ایجاد بازار بورس ارزی یا بورس اظهارنامه صادراتی تصمیم غلطی هست، گفت:باید اجازه فعالیت آزاد به صرافی‌ها مشروط به ثبت همه مع

پیشنهادات فوری جهت نظام ارزی

وی در ادامه به ارائه پیشنهاداتی جهت نظام ارزی پرداخت و گفت: مورد نیاز است اجازه فعالیت آزاد به صرافی ها مشروط به ثبت همه معاملات در سامانه سنا، داده شود. در واقع با نیمی از فشار اعمال شده است جهت تعطیلی صرافی ها می توان همه معاملات آنها را روی سامانه سنا تجمیع کرد.

شاکری افزود: همچنین باید بساط پیمان سپاری موجود با استثناهای سهمگین برچیده شود تا به پیمان سپاری سبکی تبدیل شود که در آن واردکنندگان می توانند از هر جایی که بخواهند به هر قیمتی که بخواهند ارز بخرند و صادر کنندگان بتوانند ارز خود را به هر کسی که می خواهند به هر قیمتی که می خواهند بفروشند، مشروط بر آن که وارد کننده جهت انجام واردات نیازمند خرید برگه اظهار نامه صادراتی با ارزش معادل آن باشد.( در این اوضاع که اظهار نامه عملا از معامله ارز تفکیک واقعی می شود بورسی کردن خرید و فروش اطهار نامه ایرادی ندارد.)

ایجاد بازار بورس ارز تصمیم غلطی است ، پیشنهادات فوری جهت نظام ارزی

به گفته وی با این روش ضمن حداکثر کردن تنوع در مبادی ورودی، شرایطی را ایجاد کرده ایم که تضمین می کند هرگز ارز حاصل از صادرات غیر نفتی مصروف خروج سرمایه نخواهد شد.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: از طرفی تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومان باید فقط جهت کالاهای اساسی تخصیص داده شده است یابد، همچنین صادرات و واردات ارز را با توجه به اینکه امروزه نظام حکمرانی جهت کنترل قیمت در سررشته های توزیع نداریم، واردات کالای اساسی ملی شود و صرفا در اختیار شرکت بازرگانی دولتی قرار گیرد به نحوی که وارد کنندگان شخصی فعلی به حق العمل کار شرکت بازرگانی دولتی تبدیل شوند یا با ارز آزاد واردات انجام دهند.

شاکری افزود: به استناد آمار و با توجه به نحوه واکنش‌ها بازارهای تبدیل ریالی خارجی ( سلیمانیه، دبی و هرات) اجرای چنین شیوه ای احتمالا قیمت نقدی پایتخت کشور عزیزمان ایران را جهت مدتی قابل توجه در کانال زیر هفت هزار تومان قرار خواهد داد و دست سیاستگذار را جهت تدبیر بلند مدت تر باز خواهد گذاشت.

واژه های کلیدی: بازار | واردات | اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz